25 – Nė pėrmbyllje tė muajit tė Ramazanit – me hoxhė Ekrem Avdiun dhe hoxhė Enis Ramėn

Peace TV Shqip – Emisioni i njėzetė e pestė nga seria ‘Zėri i arsyes’ – Emisionet tjera mund t’i shikoni nė http://www.qsi-ks.com/webi/peacetv.php

Enis Rama u lind mė 12 Qershor 1976 nė qytetin e Mitrovicės, ku edhe e kreu shkollėn fillore. Mė pas morri rrugėn e kėrkimit tė diturisė dhe e pėrfundoi me sukses Medresenė e Mesme ‘Alaudin’ nė kryeqytet. Por, ambicjet e tij drejt pėrvetėsimit tė diturisė fetare nuk mjaftuan me kaq. Kėrkoi qė tė pėrsoste mėsimin gjuhės arabe nė njė nga universitetet e Amanit nė Jordani. Ku pėrveē tjerash kėtu pati nderin ta takojė edhe njė nga kolosėt e dijes tė cilėt jetuan nė kohėrat tona. Dijetarin me origjinė nga Shkodra, Muhamed Nasuridin Albanin.

Duke e ndjekur shembullin e kėtij dhe shumė dijetarėve e hoxhallarėve tė tjerė, vazhdoi rrugėn e kėrkimin e diturisė, pėr tu ndalur nė stacionin e radhės – Universitetin Islamik nė Medinė, nė degėn e hadithit. Ku normalisht se nuk u kėnaq vetėm me studimet e marra vetėm nga Universiteti, por kėrkonte ēdo ligjėratė qė mbahej nga dijetarėt e mėdhenj.

Nė vitin 2006 i pėrfundoi studimet posdiplomike nė Universitetin e Hapur Amerikan nė Kajro tė Egjiptit nė degėn Bazat e fesė (‘Usulud -Din’).

Me t’u kthyer nė Kosovė e filloi punėn e tij intensive pėr thirrjen e njerėzve nė fenė e Zotit, punė kjo qė po vazhdon pa reshtur tashmė pėr disa vite. Hoxhė Enis Rama jeton dhe vepron nė Mitrovicė, ku edhe mban ligjerata tė rregullta javore. Ai po ashtu njihet edhe pėr ligjeratat e rregullta nė Prishtinė, ku marrin pjesė jo vetėm muslimanėt e kryeqytetit. Ai veēanėrisht shquhet pėr kuptimet e thella tė teksteve sheriatike dhe pėr ligjėratat e tij mbi shėrimin e zemrave dhe kredon Islame.

Poashtu, ai ėshtė recenzent i disa prej librave tė pėrkthyera nė gjuhėn shqipe.

Hoxha jonė i nderuar Ekrem Avdiu, u lind me 18 Korrik tė vitit 1971 nė qytetin e Mitrovicės. Pasi kreu shkollėn fillore nė vendlindje, iu drejtua Medresesė ‘Alaudin’ nė Prishtinė pėr tė marrė bazat kryesore tė fesė Islame, e pėr tė qenė pastaj kjo njė shtytje pėr tė vazhduar studimet e mė tejme. Mendjeprehtėsia, me tė cilėn shquhej qė nga fėmijėria e tij, u vu re edhe nga profesorėt e medresesė. Kėshtu, atij iu mundėsua qė shkollimin 4 vjeēarė, ta pėrfundojė pėr vetėm 3 vite. Pas pėrfundimit tė shkollės sė mesme i vazhdoi studimet nė Universitetin e Medinės nė tė cilin diplomoi nė vitin 1997.

Ai jeton dhe vepron nė qytetin tani mė tė ndarė tė Mitrovicės. Aktualisht shėrben si Imam dhe ligjėrues nė xhaminė e lagjes ‘Tavnik’ dhe ėshtė anėtarė i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Mitrovicės. I njohur pėr pėrdorimin e gjuhės sė pastėr shqipe, ai ka pėrkthyer dhe recenzuar njė numėr solid tė librave fetarė, disa prej tė cilave i pėrktheu qysh nė bankat e medresesė.

Hoxha i nderuar ėshtė nė pėrfundim tė studimeve posdiplomike nė Universitetin e Jinanit nė Liban, nė degėn e ‘tefsirit’. E qė s’do mend se pėr zgjedhjen e kėsaj dege ndėr tė tjera ka ndikuar edhe fakti se hoxha ėshtė hafiz i Kuranit. Like DigitalMimbar on Facebook: http://www.fb.com/TheMimbar
Follow DigitalMimbar on Twitter: http://twitter.com/DigitalMimbar

(Visited 29 times, 1 visits today)

You might be interested in